| Product name | Hydro MPC-E 2 CRIE 3-4 |
| Product No | 98389606 |
| EAN number | 5710629915719 |
| Rated flow | 7 m³/h |
| Max. flow | 10.8 m³/h |
| Rated head | 26.7 m |
| Max. head | 37.2 m |
| Main pump name | CRIE 3-4 |
| Main pump No | 98389727 |
| Number of pumps | 2 |
| Non-ret. valve | at discharge side |
| Manifolds | EN/DIN 1.4571/ AISI 316 Ti |
| Range of ambient temperature | 5 .. 40 °C |
| Maximum operating pressure | 16 bar |
| Maximum permissible inlet pressure | 12.3 bar |
| Manifold inlet | R 2″ |
| Manifold outlet | R 2″ |
| Pressure rating | PN 16 |
| Earth connection | N, PE |
| System design | A |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | 5 .. 60 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Power (P2) main pump | 0.55 kW |
| Mains frequency | 50 / 60 Hz |
| Rated voltage | 3 x 380-415 V |
| Rated current of system | 3.1 A |
| Start. method | Variable frequency drives |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP54 |
| Radio interference supression | EMC DIRECTIVE(2014/30/EU) |
| Number of phases of main pump | 1 |
| Control type | E |
| Dry running protection, mechanical | NONE |
| Diaphragm tank | No |
| Net weight | 90 kg |
| Gross weight | 128 kg |
| Config. file no | 98272355 |
| Config.file Control MPC | 98271946 |
| Config.file Hydro MPC | 98272018 |
| Danish VVS No. | 385553034 |
Hydro MPC-E 2 CRIE 3-4
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com









