| Product name | MD.12.1.4 |
| Product No | 97901096 |
| EAN number | 5710626080960 |
| Pump speed on which pump data are based | 1430 rpm |
| Rated flow | 5.5 l/s |
| Maximum flow | 13.9 l/s |
| Rated head | 6.2 m |
| Maximum head | 8.3 m |
| Type of impeller | VORTEX |
| Max. Particle | 50 mm |
| Approvals | CE,EAC,MORO,UKCA,SEPRO |
| Non-return valve type | Flap valve |
| Pump housing | LDPE |
| Impeller | LURANYL |
| Tank | PLASTIC |
| Gasket | NBR |
| Range of ambient temperature | 0 .. 40 °C |
| Type of outlet connection | DIN |
| Size of outlet connection | DN 80 |
| Pressure rating for connection | PN 6 |
| Liquid temperature range | 0 .. 40 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Power input P1 | 1.9 kW |
| Rated power – P2 | 1.4 kW |
| Mains frequency | 50 Hz |
| Rated voltage | 1 x 230 V |
| Voltage tolerance | +10/-14 % |
| Max starts per hour | 60 |
| Rated current | 2 X 9,0 A |
| Cos phi – power factor | 0.93 |
| Motor efficiency at full load | 71.4 % |
| Capacitor size – run | 60 µF |
| Number of poles | 4 |
| Start. method | direct-on-line |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP68 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Thermal protec | BIMETAL THERMAL SWITCH |
| Length of cable | 1.5 m |
| Motor cable | 10 m |
| Cable type | H07 RN-F |
| Power plug | CEE 2P+PE |
| Cable size | 4X1,5+2X1 |
| Mains cable | H05 VV-F |
| Type of control box | LC241 |
| Operation mode | S3-50%,1MIN |
| Total volume of tank(s) | 130 l |
| Total effective volume of collecting tank at 180 mm inlet | 49 l |
| Total effective volume of collecting tank at 250 mm inlet | 69 l |
| Total effective volume of collecting tank at 315 mm inlet | 86 l |
| Net weight | 123 kg |
| Gross weight | 145 kg |
| Norwegian NRF no. | 9045346 |
MD.12.1.4
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com









