MVI 7004-3/16/E/3-400-50-2
SKU: 4071175 Categories: Pumps , Multivert MVI-50Hz
Download Data Sheet
Non self-priming vertical high-pressure multistage centrifugal pump of in-line design
Special features/product advantages
– Corrosion-resistant impellers and guide vanes and stage housings
Scope of delivery
– Wilo-Multivert MVI high-pressure multistage centrifugal pump
– Installation and operating instructions
Notes on the design
– Motor protection can be fitted upon request or provided by the customer.
– The spacer coupling (from ≥ 15 kW) allows the mechanical seal to be replaced without removing the motor
– Counter flanges are available as accessories.
– Bypass sets are available as accessories.
Operating Data
Fluid media: Water 100 %
Fluid temperature: 20.00 °C
Fluid concentration: 100.00 %
Requested flow:
Requested head:
Product data
Min. fluid temperature: -15 °C
Max. fluid temperature: 120 °C
Max. ambient temperature: 50 °C
Maximum operating pressure: 16 bar
Maximum inlet pressure: 1,000 kPa
Minimum efficiency index (MEI): ≥ 0.4
Motor data
Mains connection: 3~400V/50 Hz
Voltage tolerance: +-10 %
Rated power: 22 kW
Motor efficiency class: IE3
Rated current: 39.1 A
Rated speed: 2,940 1/min
Power factor: 0.87
Motor efficiency 50%: 92.7 %
Motor efficiency 75%: 92.7 %
Motor efficiency 100%: 92.7 %