| Product name | TPE3 100-150 S-AI-F-A-BQQE-HWB |
| Product No | 99272232 |
| EAN number | 5713826360559 |
| Pump speed on which pump data are based | 3410 rpm |
| Rated flow | 44.4 m³/h |
| Rated head | 9.8 m |
| Maximum head | 150 dm |
| Actual impeller diameter | 90 mm |
| Primary shaft seal | BQQE |
| Code for shaft seal | BQQE |
| Curve tolerance | ISO9906:2012 3B2 |
| Pump version | AI |
| Pump housing | Cast iron |
| Impeller | Composite |
| Material code | A |
| Range of ambient temperature | -20 .. 50 °C |
| Maximum operating pressure | 6 bar |
| Max pressure at stated temp | 6 bar / 120 °C |
| Pipe connection standard | EN 1092-2 |
| Type of connection | DIN |
| Size of connection | DN 100 |
| Pressure rating for connection | PN 6 |
| Port-to-port length | 450 mm |
| Flange size for motor | 56C |
| Connect code | F |
| Pumped liquid | Water |
| Liquid temperature range | -25 .. 120 °C |
| Selected liquid temperature | 20 °C |
| Density | 998.2 kg/m³ |
| Motor type | 90SC |
| Rated power – P2 | 1.5 kW |
| Mains frequency | 50 / 60 Hz |
| Rated voltage | 3 x 380-500 V |
| Rated current | 2.9-2.4 A |
| Cos phi – power factor | 0.92-0.85 |
| Rated speed | 360-4000 rpm |
| IE Efficiency class | IE5 |
| Motor efficiency at full load | 88.9 % |
| Number of poles | 0 |
| Enclosure class (IEC 34-5) | IP55 |
| Insulation class (IEC 85) | F |
| Built-in motor protection | ELEC |
| Motor No | 99138002 |
| Control panel | HMI300 – Graphical |
| Function Module | FM300 – Advanced |
| Frequency converter | Built-in |
| Minimum efficiency index, MEI ≥ | 0.70 |
| Net weight | 41.7 kg |
| Gross weight | 50.5 kg |
| Shipping volume | 0.164 m³ |
| Config. file no | 98484795 |
| Swedish RSK No. | 5745864 |
| Finnish LVI No. | 4616276 |
TPE3 100-150 S-AI-F-A-BQQE-HWB
Request a quote
Or send us an email to info@waterials.com










